(FOTO) Un general rus de rang înalt a murit după ce mașina sa a explodat la Moscova

Ala Găină

Un general rus de rang înalt a murit după ce mașina sa a explodat luni dimineața. Potrivit The Moscow Times, victima exploziei, generalul Fanil Sarvarov, a participat la operațiuni de luptă în Cecenia și în conflictul din Osetia-Ingușetia între 1992 și 2003.

Locotenentul general Fanil Sarvarov, șeful direcției de instruire operațională a armatei din cadrul Statului Major General rus, a fost ucis, a declarat comisia.

Comisia a declarat că una dintre versiunile investigate este că bomba a fost plasată de serviciile speciale ucrainene.

Potrivit serviciilor de urgență, mașina a explodat în curtea unei clădiri din sudul Moscovei. Incidentul a avut loc pe strada Iasenevaia.

Explozia s-a produs după ce șoferul a urcat în mașina sa, o Kia Sorento. Potrivit site-ului rusesc independent Baza, acesta a reușit să conducă câțiva metri înainte ca mașina să explodeze.

Bărbatul a rămas blocat în interiorul mașinii. După ce salvatorii au reușit să-l scoată, acesta a fost internat în stare critică.

Potrivit The Moscow Times, generalul Sarvarov a participat la operațiuni de luptă în Cecenia și în conflictul din Osetia-Ingușetia între 1992 și 2003.

Este al doilea atentat cu mașină capcană de la începutul lunii, scrie The Moscow Times.

Pe 1 decembrie, o mașină a explodat în curtea unei clădiri rezidențiale din Novaia Moskva. Mașina aparținea unui doctor în științe fizice și matematice în vârstă de 41 de ani, specialist în electronică cuantică la Institutul de Cercetare Stelmah Polius din Moscova.

Institutul Stelmah, membru al Rostec, dezvoltă telemetre laser și dispozitive de țintire pentru arme de precizie, inclusiv rachete.

La începutul lunii iulie, o mașină care transporta veterani ai serviciilor speciale ruse a explodat în centrul Moscovei, pe strada Staropimenovski.