Incendiu la un liceu din Chișinău: pompierii au evacuat 1.200 de elevi de la „Iulia Hasdeu”
Pompierii din capitală au intervenit în dimineața zilei de 22 decembrie 2025 pentru lichidarea unui incendiu izbucnit pe teritoriul Liceului Teoretic „Iulia Hasdeu”, situat pe strada Titulescu nr. 18 din municipiul Chișinău, anunță Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 10:43, iar la fața locului au fost trimise cinci echipaje de pompieri și salvatori. Odată ajunși, angajații IGSU au stabilit că incendiul a izbucnit la un panou electric aflat la etajul trei al clădirii.
Datorită intervenției operative, focul nu s-a răspândit. Incendiul a fost localizat la ora 11:00 și lichidat complet la ora 11:07.
În urma incidentului, nicio persoană nu a avut de suferit. Din clădire au fost evacuați 1.200 de elevi, 87 de cadre didactice și 10 angajați auxiliari. Procesul de evacuare s-a desfășurat organizat și a durat 2 minute și 30 de secunde, fără a fi înregistrate victime.
IGSU menționează că anterior, în cadrul instituției de învățământ, au fost organizate două exerciții de evacuare, cu participarea elevilor și a personalului, fapt care a contribuit semnificativ la buna gestionare a situației de urgență.
Totodată, salvatorii informează că, în ultimele 24 de ore, pompierii și salvatorii au intervenit în 23 de situații de risc pe teritoriul țării.