Patru persoane din Republica Moldova sunt blocate la Refugiul Călțun, în Munții Făgăraș, a anunțat Salvamont Argeș. Potrivit salvatorilor montani, persoanele nu au probleme medicale și se află în stare bună, însă nu pot coborî din cauza condițiilor meteo extreme.
Zona montană a județului Argeș se află sub avertizare meteo COD ROȘU de vreme extremă, valabilă până luni dimineață, ora 10:00. Din acest motiv, intervenția de evacuare nu a putut fi realizată astăzi.
Salvamont Argeș a anunțat că operațiunea de evacuare este programată pentru luni dimineață. La ora 07:30, echipa de prim răspuns aflată la Refugiul Capra va porni spre Refugiul Călțun. Totodată, din municipiul Pitești va pleca o echipă suplimentară formată din cinci salvatori montani, dotați și echipați pentru intervenție în condiții de vreme severă.
Condițiile meteo sunt extrem de dificile, cu rafale de vânt de până la 130 km/h, viscol puternic, transport de zăpadă și temperaturi foarte scăzute.
„Sperăm ca vremea să ne ajute și să putem desfășura misiunea în condiții de maximă siguranță, atât pentru salvatori, cât și pentru persoanele evacuate”, a transmis Salvamont Argeș.
Autoritățile reamintesc turiștilor să evite deplasările în zona montană pe durata avertizărilor meteo de vreme extremă.