Operațiunea „Plomba de iarnă” a început: Drumarii intervin de urgență pe mai multe trasee naționale
Administrația Națională a Drumurilor anunță demararea operațiunii „Plomba de iarnă”, destinată remedierii gropilor apărute pe carosabil în urma ciclurilor repetate de îngheț și dezgheț din ultimele săptămâni.
Potrivit comunicatului, echipele S.A. Drumuri sunt deja în teren și efectuează lucrări de intervenție în regim de urgență, pentru a menține drumurile practicabile și a reduce riscurile pentru participanții la trafic.
La această oră, lucrările se desfășoară pe următoarele sectoare:
- drumul M1, km 41
- drumul M1, km 64–65, sectorul Condrița – Căpriana
- drumul M5, sectorul Briceni
- drumul G99, km 37–39, sectorul Basarabeasca

Reprezentanții Administrației Naționale a Drumurilor precizează că intervențiile sunt realizate rapid, în condiții de sezon rece, scopul fiind restabilirea circulației în condiții de siguranță, chiar dacă soluțiile aplicate sunt temporare.
Șoferii sunt îndemnați să circule cu viteză redusă în zonele unde se lucrează, să respecte semnalizarea rutieră temporară și să evite manevrele bruște. Drumarii reamintesc că perioada de iarnă favorizează apariția degradărilor carosabilului, iar prudența rămâne esențială pentru prevenirea accidentelor.