Spania închide spațiul aerian pentru avioanele SUA implicate în atacurile asupra Iranului. Madridul refuză să se implice în conflict
Spania a decis să închidă spațiul său aerian pentru aeronavele americane implicate în operațiuni militare împotriva Iranului, într-o mișcare care amplifică tensiunile dintre Madrid și Washington.
Ministrul Apărării, Margarita Robles, a declarat luni că autoritățile spaniole nu vor permite nici utilizarea bazelor militare comune, nici survolul spațiului aerian pentru acțiuni legate de războiul din Iran.
„Nu autorizăm nici utilizarea bazelor militare, nici utilizarea spațiului aerian pentru acțiuni legate de războiul din Iran”, a afirmat oficialul, într-o declarație făcută la Madrid.
Decizie politică fermă: „nu contribuim la un război ilegal”
Ministrul Economiei, Carlos Cuerpo, a subliniat că decizia face parte din poziția oficială a guvernului spaniol de a nu participa la conflict.
„Această decizie face parte din hotărârea deja luată de guvernul spaniol de a nu participa și de a nu contribui la un război inițiat unilateral și împotriva dreptului internațional”, a declarat acesta.
Potrivit presei spaniole, interdicția nu se aplică situațiilor de urgență, însă obligă avioanele militare americane să ocolească teritoriul Spaniei în drum spre Orientul Mijlociu.
Tensiuni tot mai mari cu Washingtonul
Premierul Pedro Sánchez s-a numărat printre cei mai vocali critici ai atacurilor lansate de Statele Unite și Israel asupra Iranului, pe care le-a calificat drept „iresponsabile și ilegale”.
Decizia Madridului riscă să tensioneze și mai mult relațiile cu administrația americană. Președintele Donald Trump a amenințat deja că ar putea reduce schimburile comerciale cu Spania, după ce aceasta a refuzat anterior accesul SUA la bazele militare de pe teritoriul său.
Hotărârea Spaniei, stat membru al NATO, complică logistica militară a alianței în regiune, în contextul escaladării conflictului din Orientul Mijlociu.
În timp ce unele state aliate susțin operațiunile americane, poziția Madridului evidențiază diviziunile tot mai vizibile din interiorul NATO cu privire la implicarea în războiul cu Iranul.