Deputatul Alexandr Verșinin, inclus în baza de date „Mirotvoreț”. Reacția parlamentarului: „Verdictul e dat de un site. Discutăm afirmațiile, nu etichetele”
Deputatul Partidului „Democrația Acasă”, Alexandr Verșinin, a fost inclus în baza de date a platformei ucrainene „Mirotvoreț”. Acesta este acuzat de răspândirea narațiunilor propagandei ruse și de acțiuni îndreptate împotriva Ucrainei, Republicii Moldova și Uniunii Europene. În replică, parlamentarul respinge categoric acuzațiile și susține că includerea sa în listă este o reacție directă la declarațiile sale publice privind problemele interne ale țării.
Potrivit informațiilor de pe site-ul „Mirotvoreț”, Verșinin ar fi participat la „acte de agresiune umanitară împotriva Ucrainei, la răspândirea narațiunilor propagandei ruse și la acțiuni de propagandă rusească împotriva Ucrainei, Republicii Moldova și UE”.
Verșinin: „Procuror, judecător și instanță – toate într-un singur site”
Reacția deputatului nu a întârziat să apară. Într-o postare pe rețelele sociale, Alexandr Verșinin a taxat dur argumentele aduse împotriva sa și a ironizat modul în care funcționează platforma ucraineană, dar și modul în care presa locală a preluat subiectul.
„Am înțeles ’argumentația’: dacă apari într-o bază de date a unui ONG din Ucraina, verdictul e dat. Procuror, judecător și instanță – toate într-un singur site”, a declarat deputatul.
Parlamentarul a explicat că pozițiile sale publice au vizat exclusiv probleme de securitate și ecologie, nicidecum interesele Moscovei:
- Securitatea la frontieră: „Nu știam dacă afirmi că granița cu Ucraina trebuie securizată, pentru că pe acolo trec drogurile, este o afirmație împotriva Moldovei sau Ucrainei.”
- Problema Nistrului: „Nu știam că afirmația referitoare la nivelul apei de pe Nistru și catastrofa ecologică este o afirmație împotriva Moldovei sau Ucrainei.”
„Se folosesc etichete când lipsesc argumentele”
Verșinin a demontat și asocierea sa cu exponenții blocului fugarului Ilan Șor sau cu partidele de extremă dreapta din România, numind aceste asocieri drept „jocuri de cuvinte” lipsite de logică.
„Mai spectaculoasă este însă performanța politică: să pui în aceeași frază Democrația Acasă, Șor, Tauber și Guțul și să speri că simpla enumerare ține loc de argument. Cât despre ’AUR de Chișinău’, comparația e simpatică. George Simion de doi ani e în această bază de date. Când lipsesc argumentele despre ce ai spus concret, rămân etichetele, analogiile și jocurile de cuvinte”, a adăugat parlamentarul.
În încheiere, deputatul „Democrația Acasă” a subliniat că preferă o abordare bazată pe fapte, nu pe spectacol politic: „Eu prefer o regulă ceva mai plictisitoare: discutăm afirmațiile, verificăm faptele și apoi tragem concluziile. Nu invers.”