ATAC MASIV în regiunea Odesa: Rachete și drone au lovit orașul. Sute de mii de oameni au rămas fără lumină și apă, sunt răniți / Traficul prin PTF Palanca, restricționat

Adrian Sirbu

Armata rusă a lansat un atac violent, de câteva ore, cu drone și rachete asupra regiunii Odesa, provocând distrugeri majore în infrastructura civilă și energetică. În timp ce în orașul Odesa mai multe cartiere au rămas fără curent electric și apă, iar numărul răniților crește, autoritățile din Republica Moldova au instituit restricții severe la frontieră. Poliția de Frontieră îndeamnă cetățenii moldoveni să evite complet deplasările în regiune.

Atacul a început în jurul orei 03:20, când a fost declarată o alertă aeriană generală. Canalele de monitorizare au avertizat despre un număr masiv de drone și rachete care se îndreptau spre Odesa. Explozii puternice au răsunat timp de câteva ore, dronele rusești zburând la joasă înălțime deasupra blocurilor de locuit.

Distrugeri masive în Odesa: Răniți, incendii și pene de curent

Potrivit șefului Administrației Militare Regionale Odesa, Serghei Lîsak, și a Procuraturii ucunene, atacul a lăsat în urmă un peisaj de coșmar:

 Victime: Cel puțin 8 persoane au fost rănite (patru bărbați și trei femei cu vârste între 20 și 63 de ani, identitatea unei victime fiind încă în curs de stabilire).

 Infrastructură: În centrul istoric al orașului, pe strada Europeană, a fost lovit un hotel conectat la un bloc de locuințe. De asemenea, au ars două etaje ale unui bloc de locuit cu patru niveluri, fiind avariate acoperișurile mai multor case și sedii de firme.

 Pană de curent generalizată: Compania „DTEK” a anunțat că au fost lovite obiective energetice majore. Districtele Primorski, Hadjibeiski și Peresîpski au rămas complet fără energie electrică și apă, fiind afectată inclusiv infrastructura critică.

În oraș persistă un miros puternic de ars, iar zeci de mașini au fost transformate în scrum de incendii. Procuratura a deschis deja un dosar penal pentru crime de război.

Alertă la frontieră: Cum se circulă în Republica Moldova

În contextul atacurilor și al alertelor aeriene din Ucraina, circulația pe podul din apropierea localității Maiaki-Udobnoe a fost temporar suspendată de autoritățile ucunene.

Poliția de Frontieră a Republicii Moldova a reacționat prompt și a anunțat restricții:

  •  Sensul de IEȘIRE din RM (spre Ucraina): Traficul prin PTF Palanca–Maiaki-Udobnoe este complet blocat. Ieșirea din țară este permisă exclusiv prin PTF Tudora–Starokazacie.
  •  Sensul de INTRARE în RM: Procesarea vehiculelor și a pasagerilor se efectuează în regim normal la ambele puncte (atât la Tudora, cât și la Palanca).

„Recomandăm cetățenilor să evite deplasările în zona respectivă, să manifeste prudență sporită și să se abțină de la călătorii în regiunea Odesa”, menționează Poliția de Frontieră a Republicii Moldova.