De Ultimă Oră

BREAKING NEWS! Incident cu foc de armă la BPDS „Fulger”: Un angajat a fost rănit după o împușcătură involuntară

Un incident cu implicarea unei arme de foc a avut loc recent în incinta Brigăzii de poliție cu destinație specială (BPDS) „Fulger”. Un angajat al instit…

Actualizat acum 11 ore

sursa foto

Ministrul român al Apărării regretă demiterea lui Șalaru

Vasile Cojocari

„Cu tristețe, l-am sunat astăzi pe colegul Anatol Șalaru de la Chișinău. Mi-am spus regretul la încheierea mandatului domniei sale ca Ministru al Apărării și totodată i-am exprimat aprecierea pentru contribuția sa neabătută la întărirea și modernizarea Forțelor Armate. 
Am evocat împreună colaborarea noastră instituțională și personală, orientată înspre aceste obiective, pe care le-am urmărit bilateral și în planul relației de Parteneriat pe care Republica Moldova o are cu NATO și Uniunea Europeană”, a notat Motoc pe pagina sa de Facebook.

Totodatp, acesta i-a mai urat mult succes în continuare lui Șalaru și și-a exprimat dorința ca „prețioasele colaborări desfășurate în mandatul său vor putea fi duse mai departe”.
Reamintim că Anatol Șalaru a fost demis din funcția de ministru al Apărării în data de 27 decembrie printr-un decret semnat de către noul președinte al Republicii Moldova, Igor Dodon.