7 aprilie 2009 – 17 ani de la protestele care au schimbat cursul Republicii Moldova
Se împlinesc 17 ani de la protestele din 7 aprilie 2009, când Piața Marii Adunări Naționale a devenit scena uneia dintre cele mai tensionate și decisive confruntări din istoria recentă a Republicii Moldova. Evenimentele au marcat începutul unei schimbări politice majore și orientarea clară a țării spre valorile europene.
Manifestațiile au izbucnit după alegerile parlamentare din 5 aprilie 2009, câștigate de Partidul Comuniștilor din Republica Moldova, rezultat contestat de opoziție și de zeci de mii de cetățeni, în special tineri. Aproximativ 30 de mii de oameni au ieșit în stradă, acuzând fraudarea scrutinului.
Protestele, inițial pașnice, au degenerat în violențe în data de 7 aprilie, pe fondul intervenției forțelor de ordine. Clădirile Parlamentului și Președinției au fost devastate, iar bilanțul a fost unul grav: patru persoane și-au pierdut viața, iar peste 600 de tineri au fost reținuți, mulți dintre ei reclamând abuzuri și tratamente inumane în detenție.
La 17 ani de la acele evenimente, numeroase victime afirmă că nu și-au găsit încă dreptatea. Ancheta penală continuă, iar adevărul complet despre cele întâmplate rămâne, în mare parte, neelucidat. Potrivit datelor oferite de PCCOCS, care a reluat urmărirea penală în 2021, 11 persoane au fost condamnate în dosarele investigate până în prezent.
Violențele au provocat pagube estimate la 146 de milioane de lei și au dus la distrugerea unor documente de valoare istorică, inclusiv originalul Declarația de Independență a Republicii Moldova.
Criza politică generată de proteste a dus la dizolvarea Parlamentului ales în aprilie 2009 și organizarea alegerilor anticipate din 29 iulie. Ulterior, partidele de opoziție — Partidul Liberal, Partidul Liberal Democrat din Moldova, Alianța Moldova Noastră și Partidul Democrat din Moldova — au format Alianța pentru Integrare Europeană, deschizând calea unei noi guvernări.
Pe 11 septembrie 2009, liderul comunist Vladimir Voronin și-a anunțat demisia din funcția de președinte, iar Mihai Ghimpu a preluat interimatul.
În 2012, Parlamentul a declarat oficial ziua de 7 aprilie drept „Ziua Libertății”, în memoria celor care au protestat pentru democrație.
Președinta Maia Sandu a transmis că 7 aprilie rămâne „un moment rușinos” în care statul și-a agresat propriii cetățeni.
„A fost o confruntare între solidaritatea și curajul zecilor de mii de oameni și abuzurile care au lăsat răni ce încă dor. Această traumă nu se va vindeca până când justiția nu va face lumină”, a declarat șefa statului.
Totodată, Maia Sandu a subliniat că parcursul european al Republicii Moldova reprezintă o continuare a aspirațiilor exprimate atunci în stradă, fiind o formă de a onora sacrificiul celor care au luptat pentru libertate.