![](https://libertv.md/wp-content/uploads/2023/11/news-category-balti-cec-a-stabilit-o-noua-data-pentru-desfasurarea-turului-doi-al-alegerilor-noi-992x558-c-default.jpg)
Bălțiul va avea primar. Peste 20% din locuitorii capitalei de Nord și-au exercitat dreptul la vot
Peste 20 de mii de bălțeni și-au exercitat dreptul la vot până la ora 16:40.
Astfel, a fost atins pragul electoral, stabilit de Comisia Electorală Centrală.
În primul tur la alegerile locale generale, până la ora 15.00 în municipiul Bălți își exprimaseră votul 25% din totalul celor înscriși pe listele electorale. Alegerile în turul II sunt considerate valabile dacă la ele participă cel puțin 1/5 din numărul persoanelor înscrise în listele electorale. Se consider ales candidatul care a acumulat cel mai mare număr de voturi. În caz de paritate de voturi, se consider ales cel care a obținut cel mai mare număr de voturi în primul tur.
Secțiile de votare sunt deschise până la ora 21.00.