Ion Cristoiu: „Interdicția pentru Ion Ceban este o operațiune românească în favoarea Maiei Sandu”

Ala Găină

Comentatorul politic român Ion Cristoiu a declarat, într-o emisiune la Gândul, că interdicția impusă de România primarului de Chișinău, Ion Ceban, de a intra pe teritoriul țării și în spațiul Schengen, are o motivație politică, servind intereselor partidului Maiei Sandu.

Ion Ceban este concurentul nr.1 al partidului Maiei Sandu. Această interdicție este o operațiune românească pentru Maia Sandu, pentru că acest primar este concurentul direct al PAS. El avea foarte multe relații în România. Interzicându-l în România, s-a transmis un semnal moldovenilor din România, dar și românilor cu cetățenie, să nu îl voteze”, a afirmat Cristoiu.

Jurnalistul a pus la îndoială argumentele oficiale privind presupusele legături ale lui Ceban cu Federația Rusă. „Este vreo hotărâre a României, un document care să demonstreze că e omul rușilor? Ați văzut decizia?”, a întrebat acesta.

Cristoiu a criticat și modul în care președintele român, Nicușor Dan, a comentat subiectul: „Nicușor Dan, precum un patefon, se învârtește așa – război, ucraineni, moldoveni”.

Analistul este de părere că PAS și Maia Sandu nu au șanse să obțină majoritatea parlamentară, în contextul dificultăților economice cu care se confruntă cetățenii. „Moldovenii trăiesc foarte rău din cauza ei. Toată Europa se agită, îi dau bani, chiar și România dă în continuare pe gratis energie electrică”, a punctat Ion Cristoiu.