De Ultimă Oră

BREAKING NEWS! Incident cu foc de armă la BPDS „Fulger”: Un angajat a fost rănit după o împușcătură involuntară

Un incident cu implicarea unei arme de foc a avut loc recent în incinta Brigăzii de poliție cu destinație specială (BPDS) „Fulger”. Un angajat al instit…

Actualizat acum 11 ore

colaj foto:Libertv

Mâine va avea loc întrevederea între doi „presedinți” aleși ilegal

Vasile Cojocari

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a anunțat că mâine, 4 ianuarie, va avea o întrevedere de lucru cu Vadim Krasnoseliskii, „conducătorul” Transnistriei, după care va urma și întrevederea cu „coordonatorul” său de la Kremlin.

„Mâine, 4 ianuarie, 2017, în orașul Bender, va avea loc prima mea întrevedere de lucru cu Vadim Krasnoseliskii, conducătorul Transnistriei”, scrie Dodon pe pagina sa de Facebook. Anterior, Dodon a declarat că înainte de a pleca la Moscova, el va efectua o vizită în regiunea transnistreană pentru a discuta situația din regiune. 

Președintele țării urmează să se întâlnească, în data de 17 ianuarie, cu președintele Federației Ruse, Vladimir Putin. Anunțul a fost făcut de șeful statului după întrevederea avută cu vicepremierul rus Dmitri Rogozin, din data de 24 decembrie. După venirea la cârma regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski a declarat ferm că „Poporul transnistrean nici nu vrea să audă de federalizare sau unire cu Moldova. Oamenii au zis clar că sunt pentru independență și în viitor se vor orienta spre Rusia”.