De Ultimă Oră

BREAKING NEWS | Tragedie la Judecătoria Strășeni: Un deținut de 23 de ani a murit, după ce un polițist a tras un foc de avertisment în timpul unei tentative de evadare

Un incident grav a avut loc astăzi în curtea Judecătoriei Strășeni. Un deținut în vârstă de 23 de ani a decedat după ce a fost împușcat de un polițist î…

Actualizat acum 17 ore

ULTIMA ORĂ! Maia Sandu a decretat ziua de joi, 20 noiembrie, Zi de Doliu Național în memoria lui Ilie Ilașcu. Unde pot veni oamenii să-și ia rămas-bun

Ala Găină

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a anunțat că joi, ziua înmormântării lui Ilie Ilașcu la Cimitirul Bellu din București, va fi declarată zi de doliu național în memoria eroului național.

„Ilie Ilașcu a fost un om față-n față cu un stat agresor, care totuși a rezistat. Nu doar a rezistat – ci a rămas liber, cu lupta curată și vorbele demne”, a scris șefa statului. În semn de omagiu, cei care doresc să își ia simbolic rămas-bun pot merge la Palatul Național între orele 10:00 și 13:00.

Ilie Ilașcu va rămâne un simbol al rezistenței și luptei pentru integritate. În cei 9 ani de detenție ilegală, a fost torturat, amenințat și supus execuțiilor simulate cu gloanțe oarbe, dar nu și-a trădat țara. Sandu subliniază că sacrificiile lui trebuie să fie o lecție de patriotism pentru generațiile tinere și un îndemn de a păstra credința în puterea poporului de a-și construi propriul destin.