
(VIDEO) „Inima Moldovei”, la protest în Cahul împotriva închiderii școlilor: „PAS distruge educația sub pretextul optimizării”
Partidul Republican „Inima Moldovei” a cerut anularea deciziei privind închiderea școlilor din satele Cotihana, Lopățica, Bucuria, Lucești și Chircani din raionul Cahul. Reprezentanții partidului au venit la ședința Consiliului raional pentru a înmâna consilierilor semnăturile părinților elevilor din școlile care urmează să fie închise, cu solicitarea de a păstra instituțiile de învățământ, scrie Telegraph.md.
De asemenea, activiștii „Inima Moldovei” au cerut consilierilor PAS să oprească acțiunile criminale de distrugere a sistemului educațional, iar președintelui consiliului, Pavel Groza, i-au cerut să demisioneze.
Potrivit liderului „Inima Moldovei”, Irina Vlah, partidul de guvernământ, prin mâna consilierilor raionali și sub pretextul „optimizării”, distruge în mod intenționat sistemul de educație din Moldova. „Dreptul la educație este garantat de Constituția Republicii Moldova. De acest drept trebuie să beneficieze în mod egal și copiii miniștrilor PAS, și copiii părinților din raionul Cahul. Mă adresez consilierilor raionali: ați fost aleși de popor și trebuie să apărați interesele oamenilor, nu să executați ordinele criminale ale PAS”, a declarat Vlah.
La protestul organizat în fața clădirii consiliului raional, activiștii „Inima Moldovei” au cerut consilierilor PAS să nu execute ordinele ilegale ale Maiei Sandu și PAS privind închiderea școlilor.
Liderul „Inima Moldovei” din Cahul, Silvia Granici, a declarat că majoritatea PAS din consiliul raional nici măcar nu a încercat să salveze școlile. „Nu ați cerut Guvernului să mărească finanțarea, nu ați propus un program de sprijin pentru profesori, nu ați făcut nimic pentru a rezolva problema deficitului de cadre. Dacă nu faceți aceste lucruri, atunci ce căutați în funcțiile voastre?”, a declarat doamna Silvia.
„„Inima Moldovei” afirmă clar: aceste școli pot fi salvate! Echipa Irinei Vlah a construit 5 grădinițe noi în Găgăuzia în doar 8 ani. Niciun sat nu a rămas fără școală! Știm cum să dezvoltăm educația și am demonstrat asta prin fapte. Pentru a apăra dreptul copiilor noștri la cunoaștere, trebuie să scăpăm de PAS pe 28 septembrie”, a declarat în cadrul protestului Alexandru Caraivan, reprezentant al partidului din Comrat.
Potrivit Liliei Cazac, liderul „Inima Moldovei” din Dubăsari, guvernarea minte atunci când afirmă că „nu sunt bani” pentru întreținerea școlilor. „Banii există, dar totul ține de priorități! PAS cheltuie milioane pe PR, pe arme, pe deplasări externe – pe orice, mai puțin pe oameni. Educația nu este o afacere. Statul este obligat să investească în copii, nu să facă economii pe spatele lor”, a spus doamna Lilia.
La finalul protestului, activiștii au declarat că, după alegerile din 28 septembrie, Partidul Republican „Inima Mooldovei” va opri procesul de închidere a școlilor în toată Moldova, iar cei care au distrus educația vor răspunde în fața legii.