Astăzi, Partidul Acțiune și Solidaritate a desfășurat evenimentul „Chișinăul la PAS – angajamentul pentru un oraș confortabil”. La eveniment au participat Igor Grosu, președintele Parlamentului Republicii Moldova, Dorin Recean, Prim-Ministrul Republicii Moldova, Dan Perciun, Ministrul Educației și Cercetării, Lilian Carp, candidatul PAS la funcția de Primar General al Municipiului Chișinăul și Echipa PAS pentru Chișinău.
„Chișinăul merită odată și odată să ajungă o capitală europeană, și acest lucru îl poate face doar un primar cu adevărat pro-european, nu unul cu șapte fețe, nu unl care își schimbă stăpânii de la un sezon la sezon. Noi cu toții ne dorim o capitală europeană. Nu poate cel care înjura Uniunea Europeană și toate valorile europene le călca în picioare, peste noapte să se facă pro-european și pro-român. De aceea, eu vă rog să judecăm clar, că doar Lilian Carp, împreună cu echipa locală, împreună cu Parlamentul și Guvernul – poate transforma acest oraș într-o adevărată capitală europeană”, a spus Igor Grosu, președintele Parlamentului.
La rândul său, candidatul PAS, Lilian Carp, a declarat că are în spatele său cea mai capabilă, dedicată și profesionistă echipă și singura care poate și va rezolva problemele locuitorilor din Chișinău.
“Lupta aceasta nu este între mine și Ion Ceban. Lupta aceasta este între viziunile noastre, între Partidul Acțiune și Solidaritate și cei care, astăzi verzi dar ieri roșii, sub influența unor forțe externe au încercat să ne împiedice în drumul nostru către Uniunea Europeană. Este o luptă între noi, cei care credem în valorile europene, democrație, stat de drept și integritate, și ei, cei care au încercat să slăbească aceste valori.
Știu că suntem obosiți, dar nu avem voie să încetinim acum ritmul. Haideți să dăm tot ce avem în această ultimă săptămână de campanie și să arătăm că echipa PAS este cea mai puternică echipă din Republica Moldova!
Cu fiecare vot pe care îl vom primi, cu fiecare pas pe care îl facem în această direcție, ne apropiem de visul nostru comun. Împreună, putem face ca Republica Moldova să facă parte din Europa, iar Chișinăul să fie un loc confortabil, în care fiecare locuitor se simte bine și în siguranță”, a declarat candidatul PAS, Lilian Carp.