(VIDEO) Victoria Furtună: „Lumea s-a săturat de jocurile globaliștilor”

Adrian Sirbu

„Lumea s-a săturat de jocurile globaliștilor!  Și da, când politicienii se înțeleg, bancherii devin nervoși”. Declarația aparține fostului candidat la alegerile prezidențiale, Victoria Furtună, care a reiterat, în cadrul unui clip video, că lumea are nevoie de pace, cu atât mai mult, Republica Moldova are nevoie de pace, „nu pentru interese străine, nu pentru buzunarele altora, ci pentru noi”. 

„Noi înțelegem că atunci când marile puteri se așează la masa de negocieri, asta este minunat. Războiul, spălarea de bani, uzurparea puterii, haosul și degradarea – toate acestea au devenit normă politicii mondiale în ultimii 10 ani. Iată că acest absurd se apropie de sfârșit. Vladimir Putin și Donald Trump, știm cu toții că sunt politicieni cu caractere dure și ei înțeleg că la infinit conflictele sunt imposibile. Lumea s-a săturat de jocurile globaliștilor, de democrație falsă cu economii distruse. Uitați-vă, Ucraina este distrusă, Europa îngheață, SUA cheltuie trilioane pentru război în loc să împacheteze cadouri în propria țară. Acum când se întoarce dialogul, Moldova are o șansă reală de dezvoltare și nu existență în regim de vasal a intereselor străine, așa cum a fost la noi în ultimii 30 de ani”, a declarat politiciana.

Potrivit Victoriei Furtună, când politicienii încep să negocieze, bancherii sunt nervoși, pentru că războiul este cea mai profitabilă afacere a lor.

„Dar eu vă asigur că acum totul se va schimba pe plan geopolitic și în țara noastră se va schimba, pentru că puterea actuală nu va mai avea acele sponsorizări de la diferite ONG-uri prin care se țin la putere și datorită cărora acum spală creierul poporului și economia noastră nu se dezvoltă, pentru că tot ceea ce fac ei, fac doar interesele așa-numiților parteneri externi, care în cele din urmă, iau toate obiectele de infrastructură strategice ale noastre”, a conchis Victoria Furtună.