Vlad Filat, după alegeri: „PAS a obținut o majoritate fragilă prin intimidări și manipulare. Schimbarea reală vine din eșalonul doi al politicii”

Ala Găină

Liderul Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM), Vlad Filat, a venit cu o analiză amplă după alegerile parlamentare din 28 septembrie, criticând dur modul în care s-a desfășurat scrutinul și modul în care PAS a obținut majoritatea parlamentară.

Într-o declarație publicată pe rețelele sociale, PLDM susține că procesul electoral a fost marcat de „teroare informațională, intimidări instituționale și manipulare mediatică”, ceea ce ar fi compromis iremediabil concurența politică.

„Republica Moldova și-a reconfirmat dorința de integrare europeană, dar a păstrat monopolul PAS asupra instituțiilor statului, perpetuând statul clientelar construit pe durata mandatului precedent. (…) PAS a smuls o nouă majoritate parlamentară prin manipulare, fobii și distrugerea oricărei concurențe politice. Dreapta politică a fost spulberată de teroarea informațională și de intimidările instituționale”, a declarat Vlad Filat.

Critici la adresa instituțiilor statului

Fostul premier acuză că poliția, SIS, CEC și justiția au acționat concertat pentru a limita competiția și a bloca accesul altor partide în campanie.

„PLDM a fost exclus arbitrar din competiție prin decizii administrative. Această excludere nu a lovit doar în PLDM ca formațiune, ci direct în dreptul fundamental al cetățenilor de a-și exprima opțiunea liberă”, a subliniat Filat.

Potrivit acestuia, în Republica Moldova s-a consolidat un „deep state” care transformă instituțiile publice într-un „instrument de menținere a puterii”, prin justiție selectivă, poliție folosită ca mijloc de intimidare și mass-media transformată în „portavoce guvernamentală”.

Schimbarea politică, venită din eșalonul doi

Analiza post-electorală a lui Filat arată că, deși PAS și Blocul Patriotic au acumulat împreună peste 70% din voturi, adevărata noutate a scrutinului este ascensiunea partidelor din eșalonul doi.

Astfel, Blocul Alternativa, Partidul Nostru și Democrația Acasă au trecut pentru prima dată pragul electoral, mobilizând întreaga creștere a participării (+126.000 alegători față de 2021).

„Democrația Acasă este surpriza scrutinului. Imaginea de opozanți veritabili ai guvernării și sprijinul politic venit din partea AUR România și a lui George Simion au transformat o șansă într-un rezultat concret”, notează Filat.

„PAS a obținut o victorie numerică, dar a pierdut perspectiva”

În opinia liderului PLDM, rezultatul final arată că PAS a obținut o majoritate fragilă, dependentă de resurse administrative și sprijin extern, dar nu a reușit să convingă electoratul proeuropean.

„Mobilizarea suplimentară de 8,5% a mers exclusiv către partidele de alternativă, nu către PAS sau Blocul Patriotic. Acesta este un semnal de alarmă pentru întreaga clasă politică sistemică”, a subliniat Filat.

Concluzia PLDM

Deși a fost exclus din competiția electorală, PLDM afirmă că va face din reconstrucția dreptei politice o prioritate, cu obiectivul de a „elibera statul din mâinile deep state-ului” și de a reda cetățenilor încrederea în democrație.

„Alegerile din 2025 au consfințit două tabere: partidele sistemice – PAS și Blocul Patriotic – și partidele ne-sistemice – Blocul Alternativa, Partidul Nostru și Democrația Acasă. Electoratul a transmis un mesaj clar: modelul binar guvernare vs. opoziție nu mai funcționează. Societatea vrea schimbarea clasei politice”, a concluzionat Vlad Filat.