De Ultimă Oră

BREAKING NEWS | Tragedie la Judecătoria Strășeni: Un deținut de 23 de ani a murit, după ce un polițist a tras un foc de avertisment în timpul unei tentative de evadare

Un incident grav a avut loc astăzi în curtea Judecătoriei Strășeni. Un deținut în vârstă de 23 de ani a decedat după ce a fost împușcat de un polițist î…

Actualizat acum 3 ore

Tratamentul chimioterapeutic, disponibil în spitalele raionale și la SC Bălți. Anunțul ministrei Sănătății

Adrian Sirbu

Pacienții cu afecțiuni oncologice vor putea beneficia de tratament chimioterapeutic mai aproape de locul de trai, odată cu intrarea în vigoare a unui nou ordin semnat de ministra Sănătății, Ala Nemerenco.

Începând de astăzi, aceste proceduri vor fi organizate și desfășurate în spitalele raionale și la Spitalul Clinic din Bălți, reducând nevoia pacienților de a se deplasa la Chișinău pentru fiecare ședință de tratament.

Aducem aceste tratamente, care nu sunt atât de complicate ca administrare, mai aproape de pacienți, minimalizând costurile și disconfortul călătoriilor anevoioase spre Chișinău”, a precizat Nemerenco.

Medicamentele vor fi asigurate centralizat, iar oncologii din teritoriu vor prelua administrarea tratamentelor sub îndrumarea și monitorizarea specialiștilor de la Institutul Oncologic.

Potrivit ministrei, măsura va permite pacienților să evite cozile, deplasările costisitoare și timpul pierdut, facilitând totodată accesul rapid la terapie.