Alertă falsă cu bombă la Chișinău: Poliția a intervenit la Memorialul “Eternitate” și într-un centru comercial de pe strada Dokuceaev

Adrian Sirbu

Două alerte cu bombă au pus pe jar autoritățile din capitală seara trecută, după ce Poliția Republicii Moldova a fost sesizată prin intermediul serviciului de urgență 112 despre plasarea concomitentă a unor obiecte explozive la Complexul Memorial “Eternitate” și într-un centru comercial de pe strada Dokuceaev.

La fața locului au intervenit de urgență angajații Secției tehnico-explozivă, care au verificat minuțios ambele locații conform protocoalelor standard. În urma cercetărilor, nu au fost identificate obiecte explozive sau alte elemente care să reprezinte un pericol pentru cetățeni.

Poliția examinează în prezent mai multe versiuni privind natura acestor alerte, una dintre ipoteze fiind o înscenare deliberată, menită să perturbe activitatea organelor de drept și să creeze panică în rândul populației.

Colegii noștri documentează ambele cazuri, iar persoanele vinovate urmează să fie identificate și trase la răspundere conform legii”, se arată în comunicatul emis de Poliția Republicii Moldova.

Autoritățile îndeamnă cetățenii să rămână calmi, dar vigilenți, și să raporteze orice activitate suspectă la numărul unic de urgență 112.