Bărbat de 69 de ani, rănit într-un incendiu izbucnit într-o parcare din Chișinău
Un bărbat a suferit arsuri în urma unui incendiu produs în dimineața zilei de 15 decembrie 2025 pe teritoriul unei parcări individuale de pe strada Ginta Latină 20, din municipiul Chișinău, informează Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU).
Apelul la Serviciul 112 a fost recepționat la ora 10:08, după ce a fost observată flacără deschisă la o construcție auxiliară cu suprafața de aproximativ 20 de metri pătrați, amplasată în incinta parcării. La fața locului au intervenit două echipaje de salvatori și pompieri.
Ajunși, pompierii au stabilit că focul a cuprins bunurile materiale din interiorul unui șopron, fără ca persoane să se afle în interior. Incendiul a fost localizat la ora 10:18 și lichidat complet la ora 11:21.
În urma incidentului, proprietarul construcției, un bărbat în vârstă de 69 de ani, a suferit arsuri de gradul II pe suprafața corpului. Acesta a fost preluat de Serviciul medical de urgență și transportat la spital pentru acordarea îngrijirilor necesare.
Cauza și circumstanțele producerii incendiului urmează să fie stabilite de specialiști.
Potrivit datelor IGSU, de la începutul anului 2025, în Republica Moldova au fost înregistrate 1.590 de incendii, soldate cu 97 de decese. În ultimele 24 de ore, salvatorii și pompierii au intervenit în 31 de situații de risc.