![](https://libertv.md/wp-content/uploads/2023/10/387834765_731302565709934_5669750283182182806_n-992x558-c-default.jpg)
(FOTO) PS Antonie, Episcopul de Bălţi a sfințit piatra de temelie a bisericii românești din Briceni
PS Antonie, Episcopul de Bălţi, a oficiat, împreună cu un sobor de preoți, slujba de sfinţire a pietrei de temelie a bisericii „Pogorârea Sfântului Duh” din oraşul Briceni. Hrisovul de sfinţire a pietrei de temelie a fost citit de către PC părinte Dorian Revenco, protopopul de Bălți.
În cuvântul său, PS Antonie a mulțumit creștinilor care au avut inițiativa de a forma o comunitatea eclesiastică românească la Briceni, apreciind curajul lor de a-și exprima identiatatea românească într-o zonă puternic deznaționalizată și a mulțumit tuturor celor care sprijină activitatea parohiei „Pogorârea Sfântului Duh”, menționând că ridicarea unui sfânt locaș, în Briceni, este un lucru binecuvântat pentru acest oraș.
![](https://libertv.md/wp-content/uploads/2023/10/387873028_731302529043271_2139738945763986133_n.jpg)
PS Antonie a specificat că începutul acestei lucrări se face cu ajutorul venit din partea Guvernului României, de la Secrtariatul de Stat pentru Culte, și a îndemnat pe toți cei cu inimă darnică să ajute la înălțarea sfântului locaș din Briceni.
Un cuvânt către cei care au participat la slujba de sfinţire a pietrei de temelie a bisericii din Briceni a rostit și PC Preot Florin Călugăru, Protopopul Iași I.
PS Antonie i-a mulțumit părintelui protopop pentru sprjinul acordat de Protopopul Iași I în achiziționarea terenului pentru comunitatea din Briceni, gratificându-l cu Ordinul Episcopiei de Bălți „Crucea Bălțeană pentru clerici”. PS Antonie l-a decorat și pe domnul Iurie Cioclea cu Ordinul Episcopiei de Bălți „Crucea Bălțeană pentru mireni” pentru implicarea jertfelnică în viața comunității românești din Briceni.
![](https://libertv.md/wp-content/uploads/2023/10/387846505_731303842376473_2864550159539727774_n.jpg)
Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” din or. Briceni a fost înființată, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Antonie, Episcopul de Bălți, în luna noiembrie 2019, de un grup de creștini, din oraș, dornici de a face parte din Biserica Neamului – Patriarhia Română (Mitropolia Basarabiei). În data de 03 ianuarie 2020 comunitatea ortodoxă românească din Briceni a obținut statut de persoană juridică, fiind înregistrată la Agenția Servicii Publice din Chișinău ca parte componentă a Episcopiei de Bălți, Mitropolia Basarabiei.
![](https://libertv.md/wp-content/uploads/2023/10/387781780_731303885709802_9115757171594547357_n.jpg)
În data de 19 noiembrie 2019, Preasfințitului Părinte Antonie, Episcopul de Bălți, numește în calitate de preot slujitor al comunității „Pogorârea Sfântului Duh” pe PC părinte Claudiu-Lucian Țugui, având misiunea de a promova valorile ortodoxe și românești în nordul R. Moldova. Ajutat de credincioșii din Briceni și de membrii familiei sale, părintele Claudiu-Lucian a amenajat un paraclis în imobilul aflat pe terenul achiziționat.
Astfel în ziua de 14 septembrie 2021, părintele Claudiu-Lucian oficiază prima Sfântă şi Dumnezeiască Liturghie în mijlocul comunităţii românești „Pogorârea Sfântului Duh” din oraşul Briceni. În ziua de duminică, 12 iunie 2022, parohia românească din Briceni și-a serbat pentru prima dată hramul la care a fost prezent și PS Antonie, Episcopul de Bălți.
![](https://libertv.md/wp-content/uploads/2023/10/387855563_731304045709786_5305048576058807455_n.jpg)