![În stare gravă la spital după ce a înghițit pastile](https://libertv.md/wp-content/uploads/2022/02/spital-11-992x558-c-default.jpg)
O fetiță de doi ani, ajunsă la spital după ce a consumat pastile
Micuța în vârstă de 1 an și 11 luni a suferit intoxicație după ce a înghițit medicamentul în doze mari. Incidentul a avut loc ieri seara în Capitală, copilul fiind internat la Institutul Mamei și Copilului cu diagnosticul de intoxicație acută. Informația a fost confirmată pentru e-medicina.md de către medicii de la urgență.
”Potrivit mamei, fetița a fost lăsată singură în bucătărie pentru câteva minute. Aceasta a deschis dulapul și a înghițit 14 pastile. Este vorba despre comprimate care conțin vitamina D3 și calciu. De precizat, că o pastilă de D3+C conține 200 de unități internaționale de D3 și 500 mg de calciu. Evoluția tratamentului este pozitivă, iar fetița se simte mai bine”, a declarat pentru sursa citată vicedirectorul Institutului Mamei și Copilului.
Excesul de vitamina D cauzează constipație, greață, vomă, diaree, deshidratare, pierdere în greutate, dureri de cap.
Supradozarea cu medicamente poate fi letală, de aceea părinții ar trebui să manifeste maximă vigilență atunci când e vorba de copii.