Protestatarii le vor cere guvernanților să înlăture „discrepanța dintre nivelul salariului mediu din economia națională și al salariului mediu al personalului didactic”.
Potrivit hotărârii Consiliului General al Federației Sindicale a Educației și Științei, protestele se vor desfășura în perioada 17-20 ianuarie. Sindicaliștii spun că acțiunile de protest sunt determinate de „declinul continuu al situației materiale a angajaților din sfera educației și cercetării, din cauza diminuării capacității de cumpărare a salariilor acestora; subzistența personalului didactic-auxiliar și a celui didactic, salariul cărora a rămas neschimbat încă din anul 2014”.
Autoritățile încă n-au reacționat la acțiunea de protest anunțată de sindicaliștii din învățământ.