De Ultimă Oră

ULTIMA ORĂ! Joe Biden s-a retras din cursa prezidențială din 2024

Joe Biden s-a retras din cursa prezidențială din 2024. Anunțul a fost făcut în cadrul unei declarații pe care a postat-o pe rețeaua X.  În schimb, un al…

Actualizat acum 10 ore

Chișinău Maraton 2016

Aproximativ 15 mii de participanți la Maratonul Internațional de la Chișinău. Vezi cine este câștigătorul competiției

Maria Mocreac

„Concursul a fost foarte greu, pentru că am avut un sezon încărcat. Nu eram chiar pregătit, eram obosit, dar am rezistat și am cîștigat”, a spus campionul.

maraton

Concursul a adunat circa 15 mii de participanți din 50 de țări. Participanții au avut de alergat pe distanțe de 3, 10, 21 și 42 km.

Cursa senioarelor de 42 km a fost cîștigată de Nadejda Anfinova, Rusia, pe locul doi s-a clasat Anastasia Averianova, Rusia, iar pe locul trei s-a situat Anastasia Lungu, Moldova.

cursa senioarelor

La competiție au fost prezenți și sportivi de peformanță: Ion Jardan, Petru Racu și Dan Spataru (membri ai echipei naționale de fotbal), Maxim Bolotov (multiplu campion național la K-1).

Învingătorii au fost remunerați cu premii bănești în valoare de 10 mii de lei, cu diplome și cadouri.