Chișinău Maraton 2016

Aproximativ 15 mii de participanți la Maratonul Internațional de la Chișinău. Vezi cine este câștigătorul competiției

Maria Mocreac

„Concursul a fost foarte greu, pentru că am avut un sezon încărcat. Nu eram chiar pregătit, eram obosit, dar am rezistat și am cîștigat”, a spus campionul.

maraton

Concursul a adunat circa 15 mii de participanți din 50 de țări. Participanții au avut de alergat pe distanțe de 3, 10, 21 și 42 km.

Cursa senioarelor de 42 km a fost cîștigată de Nadejda Anfinova, Rusia, pe locul doi s-a clasat Anastasia Averianova, Rusia, iar pe locul trei s-a situat Anastasia Lungu, Moldova.

cursa senioarelor

La competiție au fost prezenți și sportivi de peformanță: Ion Jardan, Petru Racu și Dan Spataru (membri ai echipei naționale de fotbal), Maxim Bolotov (multiplu campion național la K-1).

Învingătorii au fost remunerați cu premii bănești în valoare de 10 mii de lei, cu diplome și cadouri.