SUA își avertizează cetățenii să părăsească imediat 14 țări din Orientul Mijlociu din cauza războiului cu Iranul

Adrian Sirbu

Statele Unite le-au cerut luni cetățenilor lor din aproape tot Orientul Mijlociu „să plece imediat” din regiune cu zboruri comerciale din cauza riscurilor asociate războiului împotriva Iranului, notează Agerpres cu referire la AFP.

Avertismentul se aplică pentru 14 țări din regiune, inclusiv Egipt, Arabia Saudită, Irak și Siria, conform unui aviz publicat pe X de secretarul de stat adjunct pentru afaceri consulare, Mora Namdar, și republicat de Marco Rubio.

Departamentul de Stat ordonase deja personalului neesențial de la ambasadele sale, precum și familiilor acestora, să părăsească aceste țări, în special cele din Golf, unde mai multe state au fost atacate de Iran ca represalii pentru atacurile americano-israeliene.

Multe țări din regiune găzduiesc baze militare americane.

Potrivit furnizorului de date aeronautice Cirium, cel puțin 1.560 de zboruri cu sosire din Orientul Mijlociu din 3.779 au fost anulate luni, după 2.000 de anulări duminică din 4.000.