Alertă la frontieră: Vămile din România intră în grevă astăzi. Traficul de mărfuri și pasageri, blocat timp de două ore
Șoferii și transportatorii din Republica Moldova care intenționează să treacă astăzi granița spre România sunt avertizați cu privire la posibile blocaje și cozi mari în punctele de trecere. Angajații Autorității Vamale Române (AVR) intră astăzi, 17 iunie, în grevă de avertisment, urmând să oprească lucrul timp de două ore, între orele 12:00 și 14:00.
Protestul este organizat de Sindicatul Național „Meridian”, iar revendicările vizează condițiile precare de muncă, salarizarea necorespunzătoare și refuzul autorităților de a semna un acord colectiv de muncă.
Drepturile vameșilor, lăsate în aer
Potrivit reprezentanților sindicaliți, lipsa unui acord colectiv de muncă blochează direct alocarea fondurilor destinate îmbunătățirii condițiilor logistice de la frontieră, dar și a celor pentru securitatea muncii sau perfecționarea profesională a personalului.
Mai mult, angajații AVR reclamă că noua lege a salarizării din România ignoră drepturile specifice ale personalului care activează direct în prima linie, la frontieră, inclusiv ale celor care lucrează cu câini de serviciu. Vameșii români sunt nemulțumiți și de faptul că munca prestată în weekenduri și de sărbătorile legale nu este compensată, iar cei care operează scanerele și aparatele de control nedistructiv nu primesc sporul pentru radiații.
Organizatorii protestului anticipează perturbări majore în traficul transfrontalier, însă dau vina pe lipsa de dialog a autorităților de la București.
„Înțelegem și regretăm disconfortul ce va fi creat călătorilor și operatorilor economici din cauza acestei greve de avertisment, însă subliniem că drepturile și condițiile de muncă ale angajaților vamali trebuie respectate”, se arată în comunicatul emis de Sindicatul Național „Meridian”.
Cetățenii moldoveni care au planificate călătorii în intervalul menționat sunt îndemnați să ia în calcul aceste întârzieri sau să amâne pornirea la drum pentru a evita formarea ambuteiajelor la punctele de control vamal.