Accident grav la Sîngerei: Doi tineri pe o motocicletă s-au izbit frontal într-o mașină de poliție. Motociclistul era băut

Adrian Sirbu

Doi tineri au ajuns la spital în noaptea de duminică spre luni, după ce motocicleta cu care se deplasau a intrat în plin într-o autospecială a Inspectoratului de Poliție Sîngerei. Accidentul s-a produs în jurul orei 23:00, pe o stradă din localitatea Mărinești, transmite PulsMedia.MD.

Potrivit datelor preliminare, la volanul motocicletei de model „PEDA” se afla un tânăr de 19 ani, care îl avea ca pasager pe un bărbat de 25 de ani. În circumstanțe încă neclare, conducătorul bimotoarei a pierdut controlul direcției și a lovit frontal un automobil de marca Dacia Duster, ce aparține MAI.

Oamenii legii se deplasau în acel moment cu girofarul pornit către o solicitare în localitatea Octeabriscoe.

În urma impactului violent, ambele vehicule au fost grav avariate, iar cei doi tineri de pe motocicletă au avut nevoie de îngrijiri medicale urgente:

  •  Motociclistul (19 ani): A fost internat în secția de traumatologie cu o fractură la antebrațul stâng și multiple escoriații în zona capului.
  •  Pasagerul (25 de ani): A suferit o comoție cerebrală și o plagă contuză la cap, fiind internat în secția de neurochirurgie a spitalului raional.

Supus testării alcoolscopice cu aparatul Drager, s-a dovedit că tânărul de 19 ani se afla sub influența alcoolului. Dispozitivul a indicat o concentrație de 0,18 mg/l de alcool în aerul expirat.

Poliția a inițiat o anchetă pe acest caz pentru a stabili cu exactitate toate circumstanțele în care s-a produs accidentul și pentru a determina cui aparține vina.