UE alocă Republicii Moldova încă 120 de milioane de euro pentru securitate în 2026 și condiționează o nouă tranșă de jumătate de miliard de euro
Uniunea Europeană va aloca Republicii Moldova o nouă asistență financiară în valoare de 120 de milioane de euro pentru consolidarea securității în cursul anului 2026. Anunțul a fost făcut de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la Bruxelles, în cadrul celui de-al doilea Summit Moldova-UE. Noua sumă se adaugă sprijinului de aproape 200 de milioane de euro acordat deja țării noastre prin Facilitatea Europeană pentru Pace.
Oficiala europeană a subliniat că securitatea Republicii Moldova este strâns legată de cea a întregii Europe, precizând că țara noastră este al doilea cel mai mare beneficiar al fondurilor acordate prin acest instrument de pace, după Ucraina.
Cum vor fi distribuiți banii pentru securitate și frontiere
Pe lângă pachetul principal, Bruxellesul va direcționa fonduri și către domenii specifice de reziliență:
- 11 milioane de euro vor fi acordate pentru sporirea capacităților de combatere a atacurilor hibride, securitate cibernetică și comunicare strategică.
- 17 milioane de euro vor fi investite direct în infrastructura de frontieră, pentru a moderniza sistemele de supraveghere și detectare.
Totodată, UE își dorește o integrare mai strânsă a Chișinăului în rețeaua europeană de cooperare electorală, pentru a proteja procesele democratice în fața ingerințelor externe.
„Ați obținut rezultate în împrejurări dificile, v-ați păstrat calea în ciuda atacurilor hibride din partea Rusiei. Moldova a încheiat deja 93% din reformele pe care trebuia să le realizeze în cadrul Planului de Creștere, ce a asigurat deja 504 milioane de euro în fonduri”, a declarat Ursula von der Leyen.
Președinta Comisiei Europene a lansat și o prognoză financiară majoră: dacă Republica Moldova va finaliza integral reformele prevăzute în Planul de Creștere până la sfârșitul acestui an, Uniunea Europeană va debloca încă 503 milioane de euro. Acești bani vor fi investiți în proiecte de infrastructură civilă, precum construcția și renovarea drumurilor și podurilor, dar și în modernizarea sistemului de sănătate.
Maia Sandu: „Este o cursă contra cronometru și intenționăm să o câștigăm”
Prezentă la Bruxelles, președinta Maia Sandu a mulțumit partenerilor europeni și a cerut ca evaluarea să se bazeze strict pe merite, declarând Chișinăul pregătit să deschidă imediat toate grupurile de capitole de negociere rămase. Evenimentul are loc la doar o săptămână după ce Republica Moldova a deschis oficial primul cluster de negocieri pentru aderare.
„Astfel de ferestre se deschid și se închid. Acum e șansa noastră. E o cursă contra cronometru și intenționăm să o câștigăm. (…) Munca noastră dă roade. Reformele sunt recunoscute și răsplătite cu fonduri europene, investiții, încredere”, a transmis Maia Sandu cetățenilor.
La rândul său, noul președinte al Consiliului European, António Costa, a numit progresul Moldovei drept „cu adevărat impresionant” și a anunțat noi beneficii pentru tineri, inclusiv extinderea programului Erasmus, facilități de călătorie pe calea ferată și investiții suplimentare în școli.
Cel de-al doilea Summit Moldova-UE a reunit liderii de la Chișinău și Bruxelles pentru a discuta etapele aderării, securitatea energetică și regională, după ce prima ediție a summitului s-a desfășurat în iulie anul trecut, la Chișinău.