
Victoria Sanduța: „Când sărăcia crește, propaganda tace. Aproape jumătate din populația rurală trăiește în sărăcie”
Fostul judecător Victoria Sanduța a criticat dur actuala guvernare PAS, într-o postare în care a evidențiat creșterea alarmantă a ratei sărăciei în Republica Moldova, în ciuda discursului oficial despre reforme și progres.
„Potrivit datelor oficiale ale Biroului Național de Statistică, în ultimii 4 ani rata sărăciei absolute în Republica Moldova a crescut alarmant: de la 24,5% în 2021 la 33,6% în 2024 la nivel național. În mediul rural, sărăcia a ajuns la 42,9%”, a scris Sanduța.
Aceasta a subliniat discrepanța între realitățile sociale și retorica guvernamentală: „Și asta în timp ce PAS și susținătorii lor din diaspora și din așa-zisa elită ‘pro-europeană’ bat tobele succesului și ale reformelor. Ce fel de reforme sunt acestea, dacă aproape jumătate dintre oamenii de la sate trăiesc în sărăcie extremă?”
Victoria Sanduța a mai atras atenția asupra scumpirilor din 2025 și a acuzat Guvernul de lipsă de preocupare față de nevoile reale ale populației: „2025 a început cu noi scumpiri la energie și alte produse de bază. Dar Guvernul PAS are alte priorități: imaginea externă, loialitatea ambasadorilor și ‘rebrandingul’ eșecului intern în povești de succes pentru export.”
În încheiere, mesajul său a fost unul tranșant: „E ușor să vorbești de bunăstare din birourile cu aer condiționat de la Chișinău sau Bruxelles. Dar cifrele nu mint. Oamenii – da, când le e frică.”