De Ultimă Oră

BREAKING NEWS | Tragedie la Judecătoria Strășeni: Un deținut de 23 de ani a murit, după ce un polițist a tras un foc de avertisment în timpul unei tentative de evadare

Un incident grav a avut loc astăzi în curtea Judecătoriei Strășeni. Un deținut în vârstă de 23 de ani a decedat după ce a fost împușcat de un polițist î…

Actualizat acum 14 ore

Flashmob ODIP Armata rusă afară

ODIP a protestat la Congresul lui Usatîi împotriva armatei ruse din Transnistria

Corina Bezer

Tinerii au cerut retragerea trupelor rusești de pe teritoriul Transnistriei, spunându-le celor prezenți la eveniment să respecte legislația Republicii Moldova. 

„Am venit aici să protestăm față de staționarea trupelor ruse pe teritoriul integru și suveran al Republicii Moldova. Vrem să aflăm care este opinia Partidului Nostru față de chestiunea transnistreană și să-i rugăm pe Renato Usatîi și prietenul acestuia, Vladimir Jirinovski, să facă lobby pentru scoaterea armatei ruse de pe teritoriul Republicii Moldova”, a declarat Vlad Bilețchi, președintele ODIP. 

Potrivit deschide.md, mai mulți activiști ai Partidului Nostru au încercat să-i provoace pe tinerii de la ODIP, aceștia însă au continuat protestul pașnic. Unul dintre activiști le-a spus să vină la Bălți să protesteze. „Să vă văd cum o să strigați la Bălți”. Tinerii i-au răspuns că neapărat vor protesta și la Bălți și că ei nu frică de orașul unde Usatîi este primar.

Poză simbol