„Acționăm în judecată cu recurs și solicităm anularea deciziei prin care suntem considerați vinovați și ni s-a aplicat amenda de 6500 lei! Lupta continuă, vom reveni cu detalii!”, a declarat președintele „UNIREA – ODIP”, Vlad Bilețchi, pe o rețea de socializare.
„La materialele dosarului nu există nicio probă care demonstrează faptul că ODIP prelucra informații cu caracter personal și le colecta. Unica este procesul – verbal contravențional. Procesul-verbal contravențional este întocmit în lipsa reprezentanților ODIP, fără ca să-i citeze pe aceștia. Scopul întrunirii a fost de a promova Unirea cu România, de a promova valorile românești, plusurile integrării europene a Republicii Moldova. Nu a existat colectarea datelor cu caracter personal”, a declarat pentru Liber TV Vlad Vlaicu, avocatul Asociației „UNIREA – ODIP”.