![Trupe americane la Chișinău](https://libertv.md/wp-content/uploads/2022/02/bucataru2-4-992x558-c-default.jpg)
(FOTO) Trupele americane au ajuns la Vama Sculeni, fiind întâmpinați de zeci de oameni
![Trupe americane la Chișinău](2016/01/bucataru1.jpg)
![Foto: Sorin Bucătaru via Facebook](2016/01/bucataru3.jpg)
![Foto: Sorin Bucătaru via Facebook](2016/01/bucataru4.jpg)
![Foto: Sorin Bucătaru via Facebook](2016/01/bucataru5.jpg)
![Foto: Sorin Bucătaru via Facebook](2016/01/bucataru6.jpg)
De la eveniment nu au lipsit nici câțiva socialiști, care au scandat „Jos NATO”.
Portalul Liber amintește că pe data de 9 mai, în Piaţa Marii Adunări Naţionale se va desfășura o expoziție, unde vor fi expuse 36 de unităţi de tehnică militară, care sunt utilizate în cadrul exerciţiului moldo-american „Dragon Pioneer 2016”. Totodată, cei peste 200 de militari americani vor participa la un exercițiu comun cu militarii moldoveni, care se va axa pe activități de pregătire medicală, mentenanță și operațiuni geniste.