![sivicultorii in procesul muncii](https://libertv.md/wp-content/uploads/2022/02/646x404-2-6-992x558-c-default.jpg)
O pădurice comună a fost plantată în Republica Moldova cât și în România
Această acțiune benefică a fost întreprinsă în urma marcării în acest an a celor 100 de ani de la Marea Unire. Fîșia forestieră are deja și o denumire „Pădurea Centenar".
Astfel, în Republica Moldova, au fost plantați arbori de plop și frasin, pe o suprafață de 1,7 ha, iar în România au fost plantați 1918 stejari.
,, Această acțiune simbolică este o responsabilitate pentru silvicultori, deoarece este o premieră și este necesar de respectat cu strictețe toate lucrările silvice, fiindcă pădurea respectivă va contribui și la menținerea echilibrului ecologic în zona de frontieră, avînd și funcția de protecție a apelor rîului Prut”, a precizat directorul Agenției „Moldsilva", Ion Haralampov.
Menționăm că această schimbare de revigorare a climei se regăsește și în planul de activități pentru anul 2018, în Memorandumul de colaborare, încheiat în luna martie, între Agenția „Moldsilva" și Regia Națională a Pădurilor – „Romsilva”.
Cristina Dogot