![o nouă sală](https://libertv.md/wp-content/uploads/2022/02/inaugurarea-2-992x558-c-default.jpg)
Sala de sport a Liceului „Mircea Eliade” a fost inaugurată
La eveniment au participat reprezentanți ai administrației publice locale a municipiului Chișinău, ai Ministerului Educației, Culturii și Cercetării, colectivul de elevi, profesori și părinți.
După tăierea panglicii inaugurale, elevii și-au etalat talentul în diverse domenii sportive: gimnastică, elemente de atletică ușoară, dans.
Primarul interimar, Silvia Radu, a îndemnat copiii să frecventeze cât mai des sala de sport pentru a atinge rezultate în sport tot atât de bune ca și la învățătură.
Obiectivul are o suprafață de 400 metri pătraţi și a fost construit timp de 2 ani. Lucrările de construcție a sălii de sport au durat doi ani, fiind alocate în acest sens 5 milioane de lei. În cadrul Liceului Teoretic „Mircea Eliade" învață 1077 de elevi.
Alina Melnic, reporter-stagiar