![Un tânăr în stare gravă din Taraclia](https://libertv.md/wp-content/uploads/2022/02/un-tanar-in-stare-grava-din-taraclia-2-992x558-c-default.jpg)
Un tânăr în stare gravă din Taraclia, adus la Chişinău cu un echipaj SMURD
Potrivit echipajului SMURD Galaţi, pe parcursul zborului, care a durat 30 de minute, bărbatul a fost strict monitorizat, fără a suporta complicaţii în zbor.
De pe stadionul Dinamo, acesta a fost preluat de către o echipă de medici de la Institutul de Medicină Urgentă din Chişinău pentru îngrijiri ulterioare.
Conform datelor IGSU al MAI din Republica Moldova aceasta este a treia operaţiune aero – medicală SMURD în anul 2019 şi a 63-a misiune de la lansarea Serviciului Mobil de Reanimare în calitate de proiect transfrontalier.