De Ultimă Oră

BREAKING NEWS | Tragedie la Judecătoria Strășeni: Un deținut de 23 de ani a murit, după ce un polițist a tras un foc de avertisment în timpul unei tentative de evadare

Un incident grav a avut loc astăzi în curtea Judecătoriei Strășeni. Un deținut în vârstă de 23 de ani a decedat după ce a fost împușcat de un polițist î…

Actualizat acum 3 ore

Fed Cup minge de tenis

Naționala Moldovei de Fed Cup s-a calificat în play-off

Nicolae Sîli

Naționala Moldovei de Fed Cup s-a calificat la barajul pentru promovarea în grupa a doua a zonei euro-africane, în cadrul concursului care are loc în orașul Ulcinj din Muntenegru. După ce a fost învinsă în primul meci cu 1-2 de Madagascar, Moldova a obținut două victorii: 3-0 cu Algeria și 2-1 cu Cipru, ocupând la final primul loc în grupa preliminară.

Daniela Ciobanu și Adriana Sosnovschi au repurtat câte două victorii la individual, alte două succese fiind înregistrate la dublu de perechea Adriana Sosnovschi / Vitalia Stamat. Iulia Helbet și Daniela Ciobanu au pierdut un meci la dublu și câte o partidă individuală, scrie radiochisinau.md.

În play-off, adversara Moldovei va fi echipa Luxembourg-ului.

Naționala Moldovei evoluează la acest concurs fără două cele mai bune jucătoare de tenis, Anastasia Vdovenco și Alexandra Perper. Anastasia Vdovenco a fost exclusă din lot pe motiv de indisciplină, iar Alexandra Perper a refuzat convocarea la echipa națională.