Simona Halep a ratat calificarea în Turneulul Campioanelor

Victoria Muntean

Karolina Pliskova a început excelent meciul, în timp ce Simona Halep a greşit mult.  Primul set s-a încheiat cu un neverosimil 6-0 pentru cehoaică, în doar 20 de minute de joc.

Astfel, Pliskova şi-a făcut serviciul, apoi a reuşit break-ul la zero, restabilind egalitatea. A urmat un nou break reuşit de Simona, pentru 3-2, confirmat de această dată. Românca a reuşit un nou ghem şi s-a desprins la 5-2. Şi-a făcut apoi serviciul, după un ghem extrem de disputat, cu multe egalităţi, şi a câştigat primul set cu 6-2, pentru a trimite meciul în decisiv.

Simona Halep şi Karolina Pliskova s-au întâlnit pentru a 11-a oară în carieră, iar scorul întâlnirilor directe este acum 7-4 pentru jucătoarea noastră.