Simona Halep

Simona Halep s-a calificat în turul secund al turneului Premier Mandatory din Beijing

Victoria Muntean

În etapa următoare, Simona Halep o va întâlni pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (39 WTA), care a învins-o pe americanca Bernarda Peta (81 WTA) în trei seturi, 5-7, 6-2, 6-4. Partida va avea loc marți dimineața.

Primul set s-a încheiat după 29 de minute, Halep câștigând de trei ori pe serviciul lui Peterson și cedând un singur game. Setul secund s-a disputat într-o manieră similară, cu sportiva din Constanța la conducerea jocului, relatează Mediafax.

Cel mai lung game a avut loc la scorul de 3-1 pentru Halep, când Peterson a avut două șanse de a face break, nefructificate însă. Jocul s-a încheiat după o oră și 12 minute.