![Premieră medicală: Un chirurg de la București a salvat un copil de doi ani de la Chișinău](https://libertv.md/wp-content/uploads/2022/02/premiera-medicala-un-chirurg-de-la-bucuresti-a-salvat-un-copil-de-doi-ani-de-la-chisinau-2-992x558-c-default.jpg)
Premieră medicală: Un chirurg de la București a salvat un copil de doi ani de la Chișinău
Vladislav Braşoveanu, născut în stânga Prutului, a participat la realizarea, în 2013, a primului transplant hepatic de la donator viu în Republica Moldova, fapt pentru care a fost decorat cu Ordinul „Gloria Muncii”, iar un an mai târziu a realizat şi primul transplant hepatic de la donator cadaveric, notează Ziarul Național.
Tot el este cel care l-a operat la București pe halterofilul Tudor Casapu, campion olimpic şi primul pacient care a beneficiat de transplant hepatic la Institutul Clinic Fundeni.
Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie „Nicolae Testemiţanu” i-a conferit în anul 2016 chirurgului Vladislav Braşoveanu titlul onorific Doctor Honoris Causa, acesta devenind primul absolvent al acestei instituții care s-a învrednicit de această distincție.