
(REPORTAJ) Locuitorii satului Starosillya (Frumuşica Veche) din Ucraina cer construirea drumului, în ciuda piedicilor autorităţilor
De câteva zeci de ani, locuitorii satului le cer autorităţilor să fie construită porţiunea de circa 2 km care ar salva populaţia de izolare, dându-le acces la servicii medicale şi produse necesare, dar nu şi în ultimul rând, un nivel normal de trai.
Pe data de 10 august 2016, circa 100 de oameni din Starosillya s-au adunat pentru a protesta în faţa Administraţiei Raionale din Sărata şi să vorbească cu preşedintele acesteia, Mihail Lev, care nu vrea să-și dea consimțământul pentru folosirea banilor alocați în bugetul raionului pentru construirea drumului spre satul Starosillya. Dumnealui găsește zeci de pricini de a nu începe lucrările. Una din versiuni este că acești bani ar trebui să fie folosiți la spitalul din Sarata, unde se tratează toți locuitorii raionului. În felul acesta un raion întreg este învrăjbit împotriva comunităţii româneşti din acest sat. După un lung dialog între oameni şi preşedinte, a rămas promisiunea că va fi construit drumul.
Pe 12 august, preşedintele Administraţiei Raionale a postat pe YouTube un video în care îi cheamă pe locuitorii Raionului Sărata să protesteze împotriva construcţiei drumului spre satul Starosillya şi pentru alocarea banilor pentru spitalul din Sărata.
Astăzi, 15 august 2016, șeful ARS Sarata Mihail Lev, a adunat locuitorii raionului pentru a le da lămurire unde vor fi folosite cele 2,5 mln. grivne din buget, ce erau alocaţi pentru construirea drumului spre Starosillya.
După părerea dumnealui, acești bani trebuiesc redirecționați spitalului și nicidecum folosiți pentru construirea drumului spre satul Starosillya, populat de români. Populația raionului este metodic asmuţită împotriva satului Starosillya (Frumușica Veche). Un localnic comentează: “Statul ucrainean nici nu vede şi nici nu aude că noi nu putem ieși nici vara din sat din cauza stării proaste a drumului. În cele ce se întâmplă se evidențiază clar strategia statului de a ne extermina“.